Філософське коло
Continue 6
Навігація


Вхід


Лічильник


Календар
«  Июнь 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930


Реклама


Приветствую Вас, Гость · RSS 20.06.2019, 13:09

Ці спостереження над тим, чим людина була, над тим, чимвона стала у даний час, допоможуть нам потім знайти засіб забезпечити іприскорити нові успіхи, на які їй природа дозволяє ще сподіватися.

[ПРО МАЙБУТНІЙ ПРОГРЕС ЛЮДСЬКОГО РОЗУМУ]

Наші надії на поліпшення стану людського роду в майбутньомуможуть бути зведені до трьох важливих положень: знищення нерівності міжнаціями, прогрес рівності між різними класами того ж народу, нарешті, дійсне удосконаленнялюдини...

Коли взаємні потреби зблизять усіх людей, нації найбільшмогутні зведуть у ранг своїх політичних принципів рівність між суспільствами,подібно рівності між окремими людьми, і повага до незалежності слабких державяк гуманне відношення до неуцтва й убогості ...

Настане, таким чином, момент, коли сонце буде освітлюватиземлю, населену тільки вільними людьми, які не визнають іншого господаря, крімсвого розуму; коли тирани і раби, священики і їх дурні або лицемірні знаряддябудуть існувати тільки в історії і на театральних сценах; коли ними будутьцікавитися тільки тоді, щоб шкодувати про їхні жертви й обманутих ними, щоб жахїхніх ексцесів нагадував про необхідність бути на сторожі, щоб умітирозпізнавати і придушувати силою свого розуму перші зародки марновірства ітиранії, якби коли-небудь вони насмілилися знову показатися.

Кондорсе Ж. А.Ескіз історичної картини прогресу людського розуму - М, 1936. – С. 15-16,220-221, 227-228.

5 Питання длясамостійного опрацювання:

Прочитайте оцінкуПросвітництва, дану М. В. Гоголем у його відомому публіцистичному творі «Вибранімісця з листування з друзями», і висловіть свою думку:

Яке Просвітництво— зовнішнє чи внутрішнє — більшою мірою необхідне людині?

Ми повторюємо тепер це безглузде слово «просвітництво».Навіть і не задумуємося над тим, звідки прийшло це слово та що воно значить.Слова цього немає ні в якій мові, воно тільки у нас. Просвітити — не значитьнавчити, або настановити, або навіть освітити, але всю наскрізь висвітлитилюдину у всіх її силах, пронести усю природу її крізь якийсь очисний вогонь.Слово узяте з нашої церкви, що вже майже тисячу років його промовляє, незважаючина усю пітьму і неосвічений морок, що звідусіль її оточує, і знає, навіщовимовляє. Недарма архієрей, в урочистому служінні своєму, піднімаючи в обохруках і трисвічник, що знаменує Трійцю Бога, і двосвічник, який знаменує йогослово, що сходило на землю, у подвійному єстві його, і божеському і людському,усіх ними осяває, вимовляючи: «Світло Христовевисвітлює всіх».Недарма також в іншому місці служіння гримлять уривчасто, ніби з неба, вголосусім слова - «Світло просвітлення!» — і нічого до них не додається більше (Гоголь М. В. Вибрані місця з листуванняз друзями // Соч.: У 7 т. - М., 1983. -Т. 6. - С. 685).

Бесплатный конструктор сайтов - uCoz